پاورپوینت های علوم پایه

مثلث های رلوبرای جابجا كردن یك جسم از چهار چرخه استفاده می كنیم ولی اگر جسم سنگین باشد ممكنست محور چرخها در اثر سنگینی جسم كج شده و یا بشكند.   همانطور كه اغلب دیده ایم برای حركت دادن چنین اجسامی سنگینی بهتر است چند غلتك استوانه ای شكل (مثل لوله یا میله گرد قطور) را به موازات یكدیگر روی زمین قرار دهیم ، سپس یك صفحه محكم مسطح روی آنها بگذاریم و بعد جسم سنگین را روی این صفحه منتقل نمائیم ، با هل دادن این دستگاه ، صفحه با بارش روی استوانه ها غلتیده و به جلو خواهد رفت . ضمن حركت باید هر یكاز…

مثلث های رلو

سید محمد میرعالی بازدید : 47 جمعه 24 شهريور 1396 : 17:23 نظرات ()
مثلث های رلو

مثلث های رلو


برای جابجا كردن یك جسم از چهار چرخه استفاده می كنیم ولی اگر جسم سنگین باشد ممكنست محور چرخها در اثر سنگینی جسم كج شده و یا بشكند.

 

 همانطور كه اغلب دیده ایم برای حركت دادن چنین اجسامی سنگینی بهتر است چند غلتك استوانه ای شكل (مثل لوله یا میله گرد قطور) را به موازات یكدیگر روی زمین قرار دهیم ، سپس یك صفحه محكم مسطح روی آنها بگذاریم و بعد جسم سنگین را روی این صفحه منتقل نمائیم ، با هل دادن این دستگاه ، صفحه با بارش روی استوانه ها غلتیده و به جلو خواهد رفت . ضمن حركت باید هر یكاز استوانه ها را كه به ترتیب از عقب دستگاه خارج می شوند برداشته و مجداَ در جلو صفحه روی زمین قرار دهیم . 

اگر زمینی كه دستگاه روی آن حركت می كند مسطح باشد ، جسم بدون تكان و به محاذات خود خواهد رفت .
علت حركت بدون تكان جسم اینست كه مقطع استوانه ای چرخنده دایره است و دایره نیز به اصطلاح ریاضیدانان یك منحنی مسدود متساوی العرض می باشد كه در نتیجه فاصله بین صفحه زیر جسم و زمین همیشه ثابت 
می ماند . 
اگر یك منحنی مسدود محدب رابین دو خط موازی محاط می كنیم به 
طوریكه دو خط با دو سمت متقابل منحنی تماس حاصل می كنند ، فاصله بین دو خط موازی را عرض منحنی در جهت مفروض نامند . 
طبق تعریف بالا یك بیضی دارای عرضهای مختلف در جهات مختلف می باشد و بر خلاف دایره ، متساوی العرض نیست . 
حال اگر جسمی را روی تعدادی استوانه های بیضی القاعده قرار دهیم مسلماً به طور افقی حركت نخواهد كرد و دایماً بالا و پایین خواهد جهید ، در حالیكه حركت هموار همین جسم روی استوانه های با قاعده دایره بدین دلیل است كه دایره دارای عرضهای مساوی در جهات مختلف می باشد و می توان آنرا بین دو خط موازی (یا دوصفحه موازی) چرخاند بدون اینكه لازم باشد 
فاصله بین خطوط (و یا صفحات) را تغییر دهیم . 
غالباً تصور می شود كهدایره تنها شكل هندسی است كه در كلیه جهات متساوی العرض می باشد ، در حالیكه تعداد چنین منحنی هایی نامحدود بوده و هر یك از آنها می توانند به عنوان مقطعی از غلتكهای زیر جسم به كار روند و جسم را با نرمی و همواری به جلو رانند . این خود نمونه مثال كاملی است كه نشان می دهد چگونه ممكنست تصورات ظاهری یك ریاضیدان باعث گمراهی و انحراف او گردد . 
عدم اطلاع و شناخت چنین منحنی هایی نتایج اسف انگیزی در صنعت به بار می آورد ، بطور نمونه ممكنست در موقع ساختن یك زیربنای دریایی مدور ، فقط قطر مقاطع‌آنرا در جهات مختلف اندازه گرفته و كنترل كنیم . در حالیكه به سهولت مشاهده می شود بدنه چنین زیردریایی دارای ناهمواری های زیادی خواهد بود و هر چه با كنترل اقطار آن بخواهیم ناهمواریها را برطرف كنیم موفق نمی شویم . 
به همین دلیل است كه كنترل مقاطع مختلف یك زیردریایی و یا سایر صنایع دقیق را توسط قالبها و قواره های مخصوص (Tamplate) انجام می دهند . 
ساده ترین منحنی غیر مدور متساوی العرض ، مثلث رلو می باشد كه به نام ریاضیدان و استاد دانشكده فنی برلین ، مهندس فرانس رلو نامیده شده است ، ریاضیدانان قبل نیز این منحنی را می شناختند ولی اولین كسی كه به خاصیت متساوی العرض بودن آن پی برد رلو بود . 
ترسیم وساختن منحنی رلو ساده و به شكل زیر است : 
مثلث متساوی الاضلاع دلخواه ABC را رسم كنید (شكل 16) به مركز A و شعاع AB ، قوس BC را بكشید و به همین ترتیب دو قوس دیگر را رسم كنید . واضح است كه مثلث منحنی الاضلاح (نامی كه رلو روی آن گذاشته ) مذكور دارای عرضه های ثابت در جهات مختلف بوده و اندازه آنها مساوی ضلع مثلث داخلی می باشند . 
اگر یك منحنی متساوی العرض را در داخل دو جفت خطوط موازی عمود به یكدیگر محاط می كنیم ، خطوط محیطی یك مربع را تشكیل خواهند داد كه اضلاع آن در همه حالات بر منحنی مفروض مماس خواهند بود . 
مثلث رلو شبیه یك دایره و یا سایر منحنیهای متساوی العرض می تواند به سهولت در داخل چنین مربعی بچرخند و در همه حال تماس خود را با اضلاع مربع حفظ كند (شكل 17) . 
اگر خواننده یك مثلث رلو را روی یك مقوا كشیده و آنرا قیچی كند و در داخل یك سوراخ مربع شكل مناسب كه روی مقوای دیكری در آورده است بچرخاند صحت گفته ما را تصدیق خواهد كرد . 
در موقع چرخش مثلث رلو در داخل مربع ، نوك هر یك از گوشه های مثلث تقریباً مسیراضلاع مربع را طی می كنند و فقط در گوشه های مربع یك انحنای كوچك ایجاد می شود . 
مثلث رلو موارد استعمال زیادی در صنعت دارد ولی عجیب ترین آنها ابزاریست كه با استفاده از خاصیت مذكور ساخته شده است . در سال 1914 مهندس هاری جمس وات انگلیسی بر مبنای خواص مثلث رلو مته دواری اختراع كرد كه سوراخ چهارگوش بیرون می آورد ! و تا سال 1916 این مته عجحیب فقط در كارخانه ابزارسازی برادران وات ساخته می شد . در یكی از كاتالوگهای این مته چنین نوشته شده است : 
«درست است كه اگر كسی درباره لگن پوستی و یا موز چدنی صحبت كند می دانیم كه قصد شوخی دارد ولی حالا ما بدون شوخی مته ای را به شما نشان می دهیم كه سوراخ چهارگوش در می آورد . »

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید


مراحل خرید:


1- پیش از خرید محصول توضیحات آن را به دقت مطالعه کنید زیرا محتوای فایل شامل تمام آن چیزی است که در توضیحات نوشته شده (نه کمتر و نه بیشتر)

2- پس از انتخاب فایل مورد نظر خود روی دکمه "دانلود" کلیک کنید
3- در مرحله بعد و در قسمت "تکمیل فرم خرید" مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کنید و سپس روی دکمه "پرداخت و دانلود فایل" کلیک کنید.

(ایمیل را بدون www وارد کنید. نمونه صحیح ایمیل:  gsmyha@gmail.com)
3- در این مرحله به صفحه پرداخت وارد شده و با تمام کارت های عضو شتاب می توانید هزینه را واریز نمایید
4- پس از پرداخت موفق مجددا به سایت برگردانده می شوید و لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود و علاوه بر آن یک نسخه از فایل به ایمیل شما هم ارسال می گردد تا با خیال راحت فایل خود را دانلود کنید.

(در صورتی که ایمیل فایل ناب به صندوق ورودی شما نرسیده ، باید پوشه اسپم را در ایمیل خود باز کنید و آنرا به صندوق ورودی انتقال دهید تا لینک دانلود فعال شود)


چند نکته مهم:

* پس از خرید فایل تا سه روز فرصت دارید تا فایل را بررسی کنید و در صورتی که فایل مطابق با توضیحات ارائه شده نبود از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.


* برای خرید محصولاتی که کمتر از 5000 تومان قیمت دارند نمی توانید از کارت بانک ملی استفاده کنید چون بانک ملی این اجازه را به دارندگان کارت بانک ملی نداده و به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای خریدهای کمتر از 5000 تومان از کارت سایر بانکها استفاده نمایید.


* اگر صفحه لینک دانلود ظاهر نشود علت آن گزارش تخلف فایل و غیر فعال شدن فایل از طرف سایت می باشد. در این شرایط از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.

1  در هنگام خرید فایل به هیچ وجه از وی پی ان استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد خرید شما موفق نخواهد بود.


* در هنگام خرید از مرورگرهای فایرفاکس و کروم استفاده کنید و به هیچ وجه از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید چون با توجه به آپدیت نشدن این مرورگر در چند سال اخیر ، در فرایند خرید و دانلود فایل اختلال بوجود خواهد آمد.

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 32 بیتی)

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 64 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 32 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 64 بیتی)


* برای حفظ کیفیت و همچنین دانلود آسانتر ، تمامی فایل ها فشرده شده و با فرمت rar یا zip آپلود شده اند. برای باز کردن فایل باید حتما نرم افزار win rar بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 32 بیتی)

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 64 بیتی)


* در صورتی که از گوگل بصورت مستقیم به بخش دانلود وارد شده اید ، می توانید روی نام فایل کلیک کنید تا توضیحات فایل برای شما نمایش داده شود.

* برای سهولت دانلود فایل ها توسط شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که از نرم افزار اینترنت دانلود منیجر استفاده کنید.

5 دانلود نرم افزار اینترنت دانلود منیجر

با آرزوی خریدی مطمئن برای شما

پاورپوینت های مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
محل تبلیغات شما
آرشیو
آمار سایت
  • کل پاورپوینت ها: 1988
  • کل نظرات : 1