پاورپوینت های علوم پایه

رابطه ریاضی با هوشبا دكتر على آبكار استاد ریاضى و عضو هیأت علمى دانشكده علوم دانشگاه تهران در مورد ریاضى و كاربردش در زندگى و لذت حل مسأله گفت وگویى انجام داده ایم كه مى خوانید:  چرا ریاضى مى خوانیم؟ اصلاً ریاضى به چه دردى مى خورد؟علوم ریاضى در حالت كلى پایه تمام علوم مهندسى است. ریاضى مادر تمام علوم است و به عنوان علم دقیقه مطرح مى شود هر چه علوم دیگر به ریاضى نزدیك باشند مستدل تر و قطعى تر از علومى هستند كه از ریاضى دور مى شوند. ممكن است در علوم اجتماعى نظریه هاى مختلفى داشته باشیم كه همه…

رابطه ریاضی با هوش

سید محمد میرعالی بازدید : 74 یکشنبه 26 شهريور 1396 : 21:20 نظرات ()
رابطه ریاضی با هوش

رابطه ریاضی با هوش


با دكتر على آبكار استاد ریاضى و عضو هیأت علمى دانشكده علوم دانشگاه تهران در مورد ریاضى و كاربردش در زندگى و لذت حل مسأله گفت وگویى انجام داده ایم كه مى خوانید:

 


چرا ریاضى مى خوانیم؟ اصلاً ریاضى به چه دردى مى خورد؟
علوم ریاضى در حالت كلى پایه تمام علوم مهندسى است. ریاضى مادر تمام علوم است و به عنوان علم دقیقه مطرح مى شود هر چه علوم دیگر به ریاضى نزدیك باشند مستدل تر و قطعى تر از علومى هستند كه از ریاضى دور مى شوند. ممكن است در علوم اجتماعى نظریه هاى مختلفى داشته باشیم كه همه نظریه ها بسته به موقعیت هاى گوناگون درست باشند ولى در ریاضى تنها یك نظریه داریم یا درست یا غلط. اغلب تئورى هاى ریاضى ریشه فیزیكى دارند و منشأ و پیدایش آنها در مسائل علمى بوده است.
یعنى تمام فرمول هایى كه در تمام این سالها كشف شده و شما زمانى خوانده اید و حالا تدریس مى كنید در مسائل علمى فیزیك و شیمى و اقتصادى كاربرد دارد؟
خیر، گاه مى دانیم كه این فرمول ها چه كاربردى دارد و منتها خودمان دیگر نمى توانیم به كاربردشان بپردازیم و گاهى هم فرمول را مى دانیم و آیندگان كاربردش را پیدا مى كنند. اما یك مسأله وجود دارد هیچ علمى مستقیماً به شكوفایى و بارورى نمى رسد مگر این كه بخش هایى از ریاضى در آن به كار برده شده باشد. پس ریاضیدان غیر از لذتى كه خودش مى برد از روى مفاهیم ریاضى باعث رشد جامعه و تكنولوژى مى شود.
لذت؟
بله، به یك ریاضیدان در حالت حل مسأله لذتى دست مى دهد و او را ارضا مى كند در فلسفه به این حالت لذت حل مسأله مى گویند كه افراد دیگر این لذت را درك نمى كنند. این حالت در ریاضى مثل گل كردن طبع شعر شاعرى است كه یكباره باعث مى شود شعر بگوید.
تمام كاربردهایى كه از ریاضى گفتید كاربردهایى بود كه یك ریاضیدان در زندگى حرفه اى از ریاضى مى كند. آیا در زندگى اجتماعى هم از ریاضى استفاده مى شود؟ ریاضى در زندگى اجتماعى هم كاربرد دارد؟ 
البته، ما نباید از خودمان تعریف كنیم ولى كسى كه ریاضیات مى خواند بهتر فكر مى كند و كسى كه بهتر فكر مى كند بهتر زندگى مى كند.
پس به خاطر این كه بهتر فكر كنیم از اول دبستان تا سال آخر دبستان ریاضى مى خوانیم؟
بله، ریاضى كمك مى كند كه بهتر فكر كنیم.
براى بهتر فكر كردن راههاى بهترى هم وجود دارد. چرا شطرنج بازى نمى كنیم كه فكرمان باز شود؟
شطرنج حالت خاص دارد. البته بخشى از ریاضیات هم جنبه شطرنج و بازى دارد كه به صورت فرم تعمیم گسترش پیدا مى كند و در علوم دیگر استفاده مى شود.
یعنى ریاضى خواندن ما فقط به خاطر این است كه بتوانیم بهتر فكر كنیم. یعنى من اگر انتگرال و مثلثات نمى خواندم نمى توانستم فكر كنم؟
خیر، این طور نیست، ریاضى در زندگى روزمره به بالابردن قوه تفكر كمك مى كند. اما كاربرد و استفاده هاى دیگرى هم دارد. فرض كنید بخشى از ریاضیات آمار است. یك متخصص علوم اجتماعى و تربیتى آیا مى تواند منهاى آمار مطالعات خودش را ادامه دهد. پس این طور نیست كه فرد همان لحظه از چیزى كه مى خواند بهره مند شود. من به عنوان ریاضیدان از علوم اجتماعى - ارتباطات و روانشناسى به یك حداقلى نیازمندم كه در زندگى استفاده كنم. شما هم باید حداقلى از ریاضى بدانید ولى كسى نمى گوید: همه باید ریاضیدان شوند.
این حداقل مى تواند در حد چهار عمل اصلى باشد؟ این طور نیست؟
حدود را ما تعیین نمى كنیم. اتفاقاً آنها كه حداقل ها را تعیین مى كنند ریاضیدان نیستند. كارشناسان روانشناسى و تعلیم و تربیت در وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم این حدود را تعیین مى كنند. البته این كه شما مى گویید در حد چهارعمل اصلى درست نیست همانطور كه گفتم حتى محققان علوم اجتماعى و علوم تربیتى هم به یادگیرى آمار احتیاج دارند و از ریاضى استفاده مى كنند. اما نظر ما این است كه كمیت و حجم باید كم شود و بیشتر به كیفیت اهمیت داده شود.
گفتید كسانى كه ریاضى مى خوانند بهتر فكر مى كنند آیا افراد باهوش ریاضى مى خوانند؟
ریاضى با هوش نسبت مستقیم دارد. یعنى اغلب ریاضیدان ها افراد باهوشى هستند شاید هم خود ریاضى در پروسه پرورش هوش تأثیر مى گذارد اما این بدان معنى نیست كه افرادى كه تمایلى به یاد گرفتن ریاضى ندارند افراد بى استعداد یا كم هوشى هستند. ریاضى با علاقه هم رابطه مستقیم دارد.
شما در تمام سالهایى كه ریاضى مى خواندید به تدریس فكر مى كردید؟ یعنى دلتان مى خواست ریاضى بخوانید كه آن را به دیگران تدریس كنید؟
شغل آرمانى براى یك دانشجوى ریاضى گرفتن جاى اساتید سابقش است و آرمانى تر این كه موفق به كشف فرمول یا حل مسأله اى شود كه اسمش در كتابها ماندگار شود. من به اولین آرزویم رسیده ام و حالا به آرزوى دوم فكر مى كنم

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید


مراحل خرید:


1- پیش از خرید محصول توضیحات آن را به دقت مطالعه کنید زیرا محتوای فایل شامل تمام آن چیزی است که در توضیحات نوشته شده (نه کمتر و نه بیشتر)

2- پس از انتخاب فایل مورد نظر خود روی دکمه "دانلود" کلیک کنید
3- در مرحله بعد و در قسمت "تکمیل فرم خرید" مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کنید و سپس روی دکمه "پرداخت و دانلود فایل" کلیک کنید.

(ایمیل را بدون www وارد کنید. نمونه صحیح ایمیل:  gsmyha@gmail.com)
3- در این مرحله به صفحه پرداخت وارد شده و با تمام کارت های عضو شتاب می توانید هزینه را واریز نمایید
4- پس از پرداخت موفق مجددا به سایت برگردانده می شوید و لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود و علاوه بر آن یک نسخه از فایل به ایمیل شما هم ارسال می گردد تا با خیال راحت فایل خود را دانلود کنید.

(در صورتی که ایمیل فایل ناب به صندوق ورودی شما نرسیده ، باید پوشه اسپم را در ایمیل خود باز کنید و آنرا به صندوق ورودی انتقال دهید تا لینک دانلود فعال شود)


چند نکته مهم:

* پس از خرید فایل تا سه روز فرصت دارید تا فایل را بررسی کنید و در صورتی که فایل مطابق با توضیحات ارائه شده نبود از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.


* برای خرید محصولاتی که کمتر از 5000 تومان قیمت دارند نمی توانید از کارت بانک ملی استفاده کنید چون بانک ملی این اجازه را به دارندگان کارت بانک ملی نداده و به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای خریدهای کمتر از 5000 تومان از کارت سایر بانکها استفاده نمایید.


* اگر صفحه لینک دانلود ظاهر نشود علت آن گزارش تخلف فایل و غیر فعال شدن فایل از طرف سایت می باشد. در این شرایط از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.

1  در هنگام خرید فایل به هیچ وجه از وی پی ان استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد خرید شما موفق نخواهد بود.


* در هنگام خرید از مرورگرهای فایرفاکس و کروم استفاده کنید و به هیچ وجه از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید چون با توجه به آپدیت نشدن این مرورگر در چند سال اخیر ، در فرایند خرید و دانلود فایل اختلال بوجود خواهد آمد.

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 32 بیتی)

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 64 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 32 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 64 بیتی)


* برای حفظ کیفیت و همچنین دانلود آسانتر ، تمامی فایل ها فشرده شده و با فرمت rar یا zip آپلود شده اند. برای باز کردن فایل باید حتما نرم افزار win rar بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 32 بیتی)

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 64 بیتی)


* در صورتی که از گوگل بصورت مستقیم به بخش دانلود وارد شده اید ، می توانید روی نام فایل کلیک کنید تا توضیحات فایل برای شما نمایش داده شود.

* برای سهولت دانلود فایل ها توسط شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که از نرم افزار اینترنت دانلود منیجر استفاده کنید.

5 دانلود نرم افزار اینترنت دانلود منیجر

با آرزوی خریدی مطمئن برای شما

پاورپوینت های مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
محل تبلیغات شما
آرشیو
آمار سایت
  • کل پاورپوینت ها: 1988
  • کل نظرات : 1