پاورپوینت های علوم پایه

قالی بافی    مقدمه ذوق و خلاقیت هنری هر جامعه ای از سنن  زندگی و سوابق  تاریخی و محیط زیست آحاد آن قوم ریشه و الهام می گیرد و غالبا این ذوق و استعداد در  یك و یا چند رشته خاص بگونه ای متبلور می شود كه رقابت جوامع دیگر با آن ملتها و اقوام در آن رشته ها بدلایل متعدد تا حدودی دشوار  و شاید عبث می گردد.      از جمله هنرهائی كه در این سرزمین درمرور زمان به ذروه كمال و استادی رسیده و ذوق هنرمند ایرانی در پهنه آن فرصت  تجلی وافر یافته  هنر قالی…

قالی بافی

سید محمد میرعالی بازدید : 86 جمعه 06 مرداد 1396 : 15:21 نظرات ()
قالی بافی

قالی بافی 

 

مقدمه ذوق و خلاقیت هنری هر جامعه ای از سنن  زندگی و سوابق  تاریخی و محیط زیست آحاد آن قوم ریشه و الهام می گیرد و غالبا این ذوق و استعداد در  یك و یا چند رشته خاص بگونه ای متبلور می شود كه رقابت جوامع دیگر با آن ملتها و اقوام در آن رشته ها بدلایل متعدد تا حدودی دشوار  و شاید عبث می گردد. 

 

 

 از جمله هنرهائی كه در این سرزمین درمرور زمان به ذروه كمال و استادی رسیده و ذوق هنرمند ایرانی در پهنه آن فرصت  تجلی وافر یافته  هنر قالی بافی است. و دلیل این شكوفائی و اولیه مناسب برای تولید فرش از قبیل پشمهای  مرغوب و انواع گیاهان رنگدار دانست . 

فصل اول _ تاریخچه فرشبافی 

 قالی بافی در ادوار پیشین 

 با وجود آنكه در مورد اولین منسوجات دست  بافت بشر اطلاعاتی  نسبتا مكفی وجود دارد ولی درباره  نخستین فرش های گره دار جهان و تاریخ و محل بافت آنها دانسته های ما اندك بوده و بیشتر در حدود حدس و فرضیه باقی مانده است در ردیابی معكوس مسیر توسعه و پیشرفت فن  قالی بافی و رسیدن به نقطه مبدا و مهد این پیشه مفید كه پیدایش آن صرفا بر اساس رفع احتیاج و توسط چادرنشینان قبایل صحراگرد صورت گرفته است پژوهشگران اروپائی در گذشته در اثر تحقیقات خود با این نتیجه رسیده بودند كه تمدن های باستانی مصر و اشور گهواره فرشبافی جهان بوده اند 

قالی بافی در عصر صفویه 

 در دوره صفویه هنرهای معماری ،  كاشیكاری ، نقاشی ، خطاطی ، تذهیب و قلی بافی بحد كمال و درخشش خود رسیدند در این دوره هنرمندان ایرانی به خلق آثاری انچنان دل انگیز و زیبا می پرداختند كه هرگز همتایی نمی یابند طرحهای قالی از خلاقیت و نبوغ هنرمندان این عصر چنان بارور می شود كه پس از گذشت چند صد سال  هنوز  مورد تقلید بوده و با همه كوشش كه برای گشودن راهی به فراسوی چهار چوبه هنری این  دوران معمول گردیده 

قالی اردبیل (قالی شیخ صفی)

 قالی  اردبیل یكی از زیباترین فرش هایی  است كه در بیست سال اولیه دوره صفویه بافته شده است. تار و پود این فرش از ابریشم و پرز آن از پشم بوده  و كار بافت  آن در سال 946 هجری قمری پایان گرفته است. نام بافنده آن (مقصود كاشانی)همراه با مطلع یكی  از اشعار حافظ :

جز آستان توام در جهان  پناهی نیست 

سر مرا بجز این در حواله گاهی نیست 

در قسمت بالای فرش دیده می شود. 

 قالی موج دریا 

قالی معروف موج دریا كه در موزه (وین) نگهداری می شود از نظر طرح و نقشه كاملا متمایز از سایر قالیهای ایرانی است بدین گونه كه در قسمت های بالا و پائین ترنج بسیار بزرگ آن تصاویر كشتی و دریانورد بافته شده است این فرش و سایر فرش های مشابه آن كه تا كنون فرش ترنج دار معروف به (موج دریا) از مجموعه فرش های موزه هنرهای دستی وین (اطریش)

فرش چلسی 

فرش چلسی كه در نوع خود از فرش های زیبای جهان است از یكی از تجار خیابان كینگز در چلسی واقع در لندن خریداری شده و به این جهت بدین نام معروفیت یافته است این فرش هم اكنون در مجموعه فرش های موزه ویكتروریا و آلبرت  لندن جای دارد تار و پود آن از ابریشم و پرز آن از پشم و به اندازه های 540×360 سانتیمتر و گره های آن از نوع فارسی و تعداد آن 7387 گره در دسیمتر مربع شمارش شده است این فرش دارای دو ترنج كامل با كلاله های جانبی و دو نیم ترنج متصل به حاشیه و لچكهائی به نقش یك چهارم ترنج است 

فرش ترنجدار منظره حیوانات موزه میلان 

 مشخصات فرش منظره حیوانات موزه میلان چنین ست : 

فرش است در زمینه قرمز رنگ بدون لچك كه فقط ترنج میانی دارد. نقش پر از حیوان این قالی با آن مشابهتی طرح گلدانی 

در طرح زیبای گلدانی متن قالی غالبا با شاخه های اسلیمی  و تركه های گلدار و یا خطوط هندسی به مساحتهای لوزی و یا مربع به طریقی تقسیم شده است كه زمین فرش مشبك و  توری مانند و به نظر می رسد 

مطابق با فرش چلسی می دهد. تار و پود  این فرش از ابریشم و پرز از پشم می باشد 

طرح شكارگاه 

 فرش های بافته شده در این سبك معمولا مجسم كننده  صحنه هایی از شكار و طبیعت می باشند. تعداد فرش هایی كه در این گروه و مربوط به این زمان طبقه بندی شده اند به هجده تخته می رسند . 

نوع فایل:word

سایز:110 KB 

 تعداد صفحه:146

قیمت فایل فقط 12,000 تومان

خرید


مراحل خرید:


1- پیش از خرید محصول توضیحات آن را به دقت مطالعه کنید زیرا محتوای فایل شامل تمام آن چیزی است که در توضیحات نوشته شده (نه کمتر و نه بیشتر)

2- پس از انتخاب فایل مورد نظر خود روی دکمه "دانلود" کلیک کنید
3- در مرحله بعد و در قسمت "تکمیل فرم خرید" مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کنید و سپس روی دکمه "پرداخت و دانلود فایل" کلیک کنید.

(ایمیل را بدون www وارد کنید. نمونه صحیح ایمیل:  gsmyha@gmail.com)
3- در این مرحله به صفحه پرداخت وارد شده و با تمام کارت های عضو شتاب می توانید هزینه را واریز نمایید
4- پس از پرداخت موفق مجددا به سایت برگردانده می شوید و لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود و علاوه بر آن یک نسخه از فایل به ایمیل شما هم ارسال می گردد تا با خیال راحت فایل خود را دانلود کنید.

(در صورتی که ایمیل فایل ناب به صندوق ورودی شما نرسیده ، باید پوشه اسپم را در ایمیل خود باز کنید و آنرا به صندوق ورودی انتقال دهید تا لینک دانلود فعال شود)


چند نکته مهم:

* پس از خرید فایل تا سه روز فرصت دارید تا فایل را بررسی کنید و در صورتی که فایل مطابق با توضیحات ارائه شده نبود از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.


* برای خرید محصولاتی که کمتر از 5000 تومان قیمت دارند نمی توانید از کارت بانک ملی استفاده کنید چون بانک ملی این اجازه را به دارندگان کارت بانک ملی نداده و به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای خریدهای کمتر از 5000 تومان از کارت سایر بانکها استفاده نمایید.


* اگر صفحه لینک دانلود ظاهر نشود علت آن گزارش تخلف فایل و غیر فعال شدن فایل از طرف سایت می باشد. در این شرایط از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.

1  در هنگام خرید فایل به هیچ وجه از وی پی ان استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد خرید شما موفق نخواهد بود.


* در هنگام خرید از مرورگرهای فایرفاکس و کروم استفاده کنید و به هیچ وجه از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید چون با توجه به آپدیت نشدن این مرورگر در چند سال اخیر ، در فرایند خرید و دانلود فایل اختلال بوجود خواهد آمد.

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 32 بیتی)

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 64 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 32 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 64 بیتی)


* برای حفظ کیفیت و همچنین دانلود آسانتر ، تمامی فایل ها فشرده شده و با فرمت rar یا zip آپلود شده اند. برای باز کردن فایل باید حتما نرم افزار win rar بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 32 بیتی)

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 64 بیتی)


* در صورتی که از گوگل بصورت مستقیم به بخش دانلود وارد شده اید ، می توانید روی نام فایل کلیک کنید تا توضیحات فایل برای شما نمایش داده شود.

* برای سهولت دانلود فایل ها توسط شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که از نرم افزار اینترنت دانلود منیجر استفاده کنید.

5 دانلود نرم افزار اینترنت دانلود منیجر

با آرزوی خریدی مطمئن برای شما

پاورپوینت های مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
محل تبلیغات شما
آرشیو
آمار سایت
  • کل پاورپوینت ها: 1988
  • کل نظرات : 1