پاورپوینت های علوم پایه

مرگ ناگهانی در ورزش   تعریف  مرگ ناگهانی  معمولاً به صورت حادثه ای كه در اثر ضربه (آسیب دیدگی) نباشد، بدون انتظار باشد و به صورت آنی یا طی چند دقیقه با تغییری سریع در وضعیت كلینیكی قبلی فرد ایجاد شود تعریف می گردد. البته در بعضی از بررسی ها مرگ هایی كه طی یكساعت به وسیله كلاپس قلبی عروقی ایجاد شده نیز شامل موارد گزارش شده بوده است.     مرگ ناگهانی در اثر ورزش  ورزش و فعالیت بدنی از حالاتی است كه ممكن است عامل ایجاد ناگهانی باشد هر چند مرگ ناگهانی در ورزشكاران،…

مرگ ناگهانی در ورزش

سید محمد میرعالی بازدید : 64 دوشنبه 23 مرداد 1396 : 18:44 نظرات ()
مرگ ناگهانی در ورزش

مرگ ناگهانی در ورزش

 

تعریف 

مرگ ناگهانی  معمولاً به صورت حادثه ای كه در اثر ضربه (آسیب دیدگی) نباشد، بدون انتظار باشد و به صورت آنی یا طی چند دقیقه با تغییری سریع در وضعیت كلینیكی قبلی فرد ایجاد شود تعریف می گردد. البته در بعضی از بررسی ها مرگ هایی كه طی یكساعت به وسیله كلاپس قلبی عروقی ایجاد شده نیز شامل موارد گزارش شده بوده است. 

 

 

مرگ ناگهانی در اثر ورزش 

ورزش و فعالیت بدنی از حالاتی است كه ممكن است عامل ایجاد ناگهانی باشد هر چند مرگ ناگهانی در ورزشكاران، طی فعالیت بدنی پدیده ایست نادر، اما با توجه به مشهور بودن و محبوبیت آن ها در بین اقشار مختلف جامعه از بعد تبلیغاتی وسیعی برخوردار است. مرگ یك جوان محبوب از جمع ورزشكاران كه به عنوان سالمترین قشر   جامعه شناخته می شوند آن هم در طی یك مسابقه ورزشی هم، توجه و تأسف بسیاری را بخود معطوف می نماید. لذا این پدیده از قدیم الایام شناخته شده بوده است. اولین مرگ ناگهانی ثبت شده مربوط به ورزشكاری است كه بعد از دویدن ماراتون تا آتن (سال 490 قبل از میلاد) فوت كرد. 

میزان شیوع مرگ ناگهانی در افراد زیر 30 سال بین 7-3 نفر در هر 000/100 نفر است. كه تقریباً 8 % آن وابسته به ورزش می باشد. در افراد بالای 30 سال میزان شیوع بین 60-50 نفر در هر 000/100 می باشد كه تقریباً 3-2 % آن ها طی فعالیت ورزشی ایجاد می شود. میزان مرگ طی انواع مختلف ورزش ها در چندین مطالعه از یك مورد در 396000 شخص / ساعت در دویدن نرم تا یك مورد در 13000 تا 26000 شخص / ساعت در اسكی صحرانوردی متغیر بوده است. 

علل مرگ ناگهانی در ورزشكاران

مطالعات انجام شده در این زمینه به طور كلی نشان داد كه علل مختلف مرگ ناگهانی در سنین زیر 30 سال و بالای آن متفاوت است كه در زیر به بحث آن می پردازیم. 

ورزشكاران جوان (30 سال و كمتر) 

علت مرگ در این سنین به چندین دسته تقسیم می شود. مطالعاتی كه بر روی علل غیرضربه ای مرگ در این سنین، در ورزشكارانی كه قبلاً سالم بوده اند متمركز بوده نشان داد كه بیماری های ساختمانی قلبی عروقی كه اغلب مادرزادی هستند در عدة زیادی از افراد وجود داشته است. مطالعه ای توسط Maron و همكارانش بر روی 29 ورزشكار در سنین 30-13 سال كه به صورت ناگهانی و بدون انتظار فوت كرده بودند صورت گرفت. 26 نفر آنها مرد و 3 نفر زن بودند. ایشان در 11 رشته ورزشی طی 18-2 سال مشغول به فعالیت بودند كه شایع ترین آن ها فوتبال و بسكتبال بود. همه مرگ ها به جز یك مورد كه 12 ساعت بعد كلاپس رخ داد بصورت ناگهانی ایجاد شده بود. در زمان وقوع مرگ ناگهانی، 22 نفر در حال مسابقه یا فعالیت ورزشی، 2 نفر در پایان یا در حال پایان دادن فعالیت بدنی خفیفی كه ربطی به ورزش خاص خود آن ها نداشته و 5 نفر در حال استراحت بوده اند. اشكالات مشخص ساختمانی قلبی عروقی در 28 نفر از 29 نفر پیدا شد. در 23 نفر احتمالا این مسئله عامل قطعی مرگ آن ها بوده است. در 5 نفر دیگر نیز احتمالا این مسئله دخیل بوده اما دلیل قطعی برای عامل بودن آن وجود ندارد. كاردیومیوپاتی هیپرتروفیك شایع ترین اختلال قلبی عروقی بوده اما دلیل قطعی برای عامل بودن آن وجود ندارد. كاردیومیوپاتی هیپرتروفیك شایع ترین اختلال قلبی عروقی بود كه در 14 مورد مشاهده شد. در 5 مورد هیپرتروفی بطن چپ بدون دلیل با افزایش وزن از 420 تا 530 گرم وجود داشت. 

در یك تقسیم بندی، ورزش ها را می توان به طور كلی به دو نوع ایزوتونیك یا دینامیك و ایزومتریك یا استاتیك تقسیم نمود.

در ورزش های ایزوتونیك، طی فعالیت، تغییر در طول عضله ایجاد می شود و فعالیت همراه با انجام كار خارجی و حركت مفصلی است و انقباضات عضلانی با ایجاد تنش بالنسبه كم ایجاد می شوند. ولی در ورزش های ایزومتریك، در عضله ای كه به صورت هم طول منقبض می شود، بدون تغییر در طول خارجی آن، تنش عضلانی افزایش می یابد دلیل كوتاه نشده عضله آن است كه مقاومت خارجی كه عضله سعی در كشیدن آن دارد، بیشتر از حداكثر تنشی (نیروی داخلی) است كه عضله قادر به ایجاد آن است مانند هل دادن مداوم یك دیوار. 

نوع فایل: word

سایز:32.6 KB 

تعداد صفحه:13 

قیمت فایل فقط 4,500 تومان

خرید


مراحل خرید:


1- پیش از خرید محصول توضیحات آن را به دقت مطالعه کنید زیرا محتوای فایل شامل تمام آن چیزی است که در توضیحات نوشته شده (نه کمتر و نه بیشتر)

2- پس از انتخاب فایل مورد نظر خود روی دکمه "دانلود" کلیک کنید
3- در مرحله بعد و در قسمت "تکمیل فرم خرید" مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کنید و سپس روی دکمه "پرداخت و دانلود فایل" کلیک کنید.

(ایمیل را بدون www وارد کنید. نمونه صحیح ایمیل:  gsmyha@gmail.com)
3- در این مرحله به صفحه پرداخت وارد شده و با تمام کارت های عضو شتاب می توانید هزینه را واریز نمایید
4- پس از پرداخت موفق مجددا به سایت برگردانده می شوید و لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود و علاوه بر آن یک نسخه از فایل به ایمیل شما هم ارسال می گردد تا با خیال راحت فایل خود را دانلود کنید.

(در صورتی که ایمیل فایل ناب به صندوق ورودی شما نرسیده ، باید پوشه اسپم را در ایمیل خود باز کنید و آنرا به صندوق ورودی انتقال دهید تا لینک دانلود فعال شود)


چند نکته مهم:

* پس از خرید فایل تا سه روز فرصت دارید تا فایل را بررسی کنید و در صورتی که فایل مطابق با توضیحات ارائه شده نبود از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.


* برای خرید محصولاتی که کمتر از 5000 تومان قیمت دارند نمی توانید از کارت بانک ملی استفاده کنید چون بانک ملی این اجازه را به دارندگان کارت بانک ملی نداده و به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای خریدهای کمتر از 5000 تومان از کارت سایر بانکها استفاده نمایید.


* اگر صفحه لینک دانلود ظاهر نشود علت آن گزارش تخلف فایل و غیر فعال شدن فایل از طرف سایت می باشد. در این شرایط از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.

1  در هنگام خرید فایل به هیچ وجه از وی پی ان استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد خرید شما موفق نخواهد بود.


* در هنگام خرید از مرورگرهای فایرفاکس و کروم استفاده کنید و به هیچ وجه از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید چون با توجه به آپدیت نشدن این مرورگر در چند سال اخیر ، در فرایند خرید و دانلود فایل اختلال بوجود خواهد آمد.

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 32 بیتی)

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 64 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 32 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 64 بیتی)


* برای حفظ کیفیت و همچنین دانلود آسانتر ، تمامی فایل ها فشرده شده و با فرمت rar یا zip آپلود شده اند. برای باز کردن فایل باید حتما نرم افزار win rar بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 32 بیتی)

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 64 بیتی)


* در صورتی که از گوگل بصورت مستقیم به بخش دانلود وارد شده اید ، می توانید روی نام فایل کلیک کنید تا توضیحات فایل برای شما نمایش داده شود.

* برای سهولت دانلود فایل ها توسط شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که از نرم افزار اینترنت دانلود منیجر استفاده کنید.

5 دانلود نرم افزار اینترنت دانلود منیجر

با آرزوی خریدی مطمئن برای شما

پاورپوینت های مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
محل تبلیغات شما
آرشیو
آمار سایت
  • کل پاورپوینت ها: 1988
  • کل نظرات : 1