پاورپوینت های علوم پایه

مقاله آشنایی با گیاه داروئی آویشن مقدمه   آویشن یكی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه ای است. به طوری كه مصریان و یونانیان باستان از آویشن برای درمان بیماری های خود استفاده می كردند.   به علت خواص ضدباكتریایی، ضد قارچی و ضد انگلی اسانس آویشن، این گیاه از قرن 16 رسماً به عنوان یك گیاه دارویی معرفی شد و در تمامی فارماكوپه های معتبر خواص درمانی آن مورد تایید قرار گرفت.   نیومن در سال 1725، ماده موثره این گیاه را كشف كرد و آن را كافور آویشن نامید و دانشمند دیگری به نام لالماند…

مقاله آشنایی با گیاه داروئی آویشن

سید محمد میرعالی بازدید : 41 سه شنبه 07 شهريور 1396 : 19:35 نظرات ()
مقاله آشنایی با گیاه داروئی آویشن

مقاله آشنایی با گیاه داروئی آویشن

مقدمه

 

آویشن یكی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه ای است. به طوری كه مصریان و یونانیان باستان از آویشن برای درمان بیماری های خود استفاده می كردند.

 

 به علت خواص ضدباكتریایی، ضد قارچی و ضد انگلی اسانس آویشن، این گیاه از قرن 16 رسماً به عنوان یك گیاه دارویی معرفی شد و در تمامی فارماكوپه های معتبر خواص درمانی آن مورد تایید قرار گرفت.

 

نیومن در سال 1725، ماده موثره این گیاه را كشف كرد و آن را كافور آویشن نامید و دانشمند دیگری به نام لالماند در سال 1853، این ماده را تیمول نام گذاشت. از این زمان به بعد، بررسی های زیادی بر روی اثر درمانی این گیاه به عمل آمد و از آن در معالجه بیماری های مختلف استفاده شد.

 

آویشن یكی از گیاهان مهم تجاری است كه در برخی از كشورها از جمله مجارستان از نظر صادراتی ارزش خاصی دارد. به طوری كه سالیانه معادل 20 تن آویشن به ارزش 60 هزار دلار از مجارستان به سایر كشورهای اروپایی صادر می شود. اسپانیا و فرانسه نیز تهیه كنندگان آویشن برای آمریكا هستند.

 

در حال حاضر آویشن در سطوح وسیعی در كشورهای اسپانیا، آلمان، فرانسه، پرتغال، امریكا، چك اسلواكی، مجارستان و شمال افریقا كشت می شود.

 

مشخصات گیاه شناسی

 

آویشن گیاهی خشبی و چند ساله است. منشأ آن نواحی مدیترانه گزارش شده و در جنوب اروپا در سطوح وسیعی می روید. این گیاه در نواحی نیمه خشك زلاندنو در سطح زیادی مشاهده می شود.

 

ریشه مستقیم، كم و بیش چوبی و انشعاب های فراوانی دارد. ساقه مستقیم، چهار گوش و ارتفاع آن متفاوت بوده و بین 20 تا 50 سانتی متر یافت می شود كه به شرایط اقلیمی محل رویش آن بستگی دارد. پایین ساقه چوبی است در حالی كه قسمت های فوقانی آن سبز رنگ بوده و انشعاب های فراوانی دارد. با گذشت سن گیاه، بر تعداد انشعاب های ساقه اضافه می شود و گیاه بسیار انبوه و بر پشت به نظر می رسد.

 

برگ ها كوچك، متقابل و كم و بیش نیزه ای شكل و بدون نوك و دمبرگ هستند. برگ ها پوشیده از كرك های خاكستری رنگ و حاوی اسانس است گل ها كوچك، نر ماده و به رنگ های سفید، صورتی یا ارغوانی مشاهده می شوند. گل ها به صورت مجتمع در قسمت های فوقانی ساقه هایی كه از بغل برگ ها خارج می شوند، به طور مجتمع پدیدار می شوند. كاسه گل دارای دو لبه كاملاً مشخص است. لبه بالایی دارای سه دندانه و كوتاه و نسبتاً پهن و لبه پایینی از دو دندانه بلند و باریك كاملاً مشخص تشكیل شده است. كاسه گل پوشیده از كرك های غده ای حاوی اسانس است، گل ها از سال دوم رویش، اواسط اردیبهشت ظاهر می شوند.

 

میوه فندقه به رنگ قهوه ای تیره و طول آن یك میلی متر است. داخل میوه چهار بذر به رنگ قهوه ای تیره وجود دارد. بذر آویشن بسیار زیر است و وزن هزار دانه آن 25/0 تا 28/0 گرم است.

 

پیكر رویشی آویشن از بوی مطبوعی برخوردار است كه ناشی از وجود اسانس است. اسانس در كرك های غده ای ساخته و ذخیره می شود. اندام های هوایی این گیاه (غیر از ساقه های چوبی) حاوی اسانس هستند. مقدار اسانس در شرایط اقلیمی مختلف متفاوت و بین 1 تا 5/2 درصد است. در پیكر رویشی آویشن غیر از اسانس تركیب هایی مانند تانن (8 تا 10 درصد)، فلاونوئید، ساپونین و مواد تلخ وجود دارد.

 

بذرهای آویشن 2 الی 3 سال از قوه رویشی خوبی برخوردار هستند. در شرایط اقلیمی مناسب 14 تا 20 روز پس از كاشت، سبز می شوند. رشد اولیه این گیاه بسیار كند و بطئی است. آویشن در اوایل رویش نسبت به ساقه بسیار حساس است و به تابش نور كافی نیاز دارد. با گذشت سن (گیاهان چند ساله) در اوایل بهار (فروردین) رویش گیاهان آغاز می شود و از اواسط اردیبهشت، اولین گل ها ظاهر می شوند و گل دهی تا اواخر خرداد همچنان ادامه می یابد. چنانچه گیاهان در تابستان برداشت شوند، تحت شرایط اقلیمی مناسب و با تشكیل ساقه های گل دهنده مجدداً به گل می روند.

 

طبقه بندی

 

نام آویشن برای گروهی از گیاهان كه همگی به خانواده نعناعیان تعلق دارند، به كار برده می شود. این گیاهان شامل سه جنس مختلف به شرح زیر هستند.

 

جنس Zataria

 

این جنس دارای گونه ای به نام Zmultiflora BOISS است كه در جنوب ایران تحت عنوان «آویشن شیرازی با آویشن برگ پهن» ساخت شده است و گیاهی است خشبی با برگ های كوچك و تقریبا گرد و ساقه های سفید رنگ. كاسه گل آن تخم مرغی لوله ای و دارای 5 دندانه مساوی و كوچك است.

 

این گیاه پراكندگی محدودی در جهان دارد و منحصراً در ایران، افغانستان و پاكستان می روید. پراكندگی آن در كشورمان محدود به مناطق اصفهان، فارس، كرمان، بندرعباس، بلوچستان و خراسان است.

 

جنس Ziziphora

 

كاربرد كود سبز در كشاورزی پایدار

 

تناوب زراعی و تنوع ژنتیكی از دیرباز به عنوان اركان سیستمهای تولید كشاورزی سنتی و موفق به شمار می آمده اند. در نیمه اول قرن بیستم، تناوب زراعی مورد توجه بسیار قرار داشت و تا چند دهه پیش نیز پژوهشهای مربوط به تناوب همچنان ادامه داشت با پایان گرفتن جنگ جهانی دوم، كودها ازته نسبتا ارزان قیمت به بازار معرفی شدند و بدین ترتیب جاذبه ای اقتصادی موجب جایگزینی كودها با تناوب زراعی گردید و تحقیقات و ترویج نیز بر همین مبنا متمركز شدند. این امر تا بدین جا پیش رفت كه امروزه بسیاری از زارعین، حاصلخیزی خاك را با میزان مصرف كود برابر می دانند.

 

قبل از معرفی كودهای شیمیایی، استفاده از بقولات در تناوب برای بهبود حاصلخیزی خاك به عنوان یك شیوه مهم و رایج مدیریتی به شمار می آمد. به منظور افزایش ازت و در نتیجه بهبود حاصلخیزی خاك، از دو نوع بقولات استفاده می شد: «بقولات یكساله دانه‌ای و بقولات علوفه ای چند ساله به عنوان كود سبز».

 

آنچه كه اجرای تناوب زراعی را در حال حاضر پیچیده می سازد وجود برخی عوامل اقتصادی است كه مزایای بیولوژیك این شیوه مدیریتی را تحت الشعاع قرار می دهند. یقینا هیچ كشاورزی راضی به جایگزین كردن محصول پربازده خود مثل غلات با دیگر گیاهان به نسبت كم بازده نیست. البته در نظامهایی كه تناوب اجرا می‌شود در مقایسه با نظامهای تك كشتی حتی اگر كود ازت در آنها به اندازه كافی مصرف شده باشد، عملكرد محصولات غالبا 10 تا 40 درصد بیشتر است.

 

حاصل خیزی پایدار خاك به مفهوم قابل دسترس بودن دائمی عناصر غذایی برای گیاه است. حاصل خیزی پایدار هنگامی تحقق می یابد كه تمامی عناصر غذایی جذب شده توسط گیاهان به خاك برگردد؛ به طوری كه این عناصر غذایی جذب شده توسط گیاهان به خاك برگردد؛ به طوری كه این عناصر بتوانند مجدداً مورد استفاده این گیاهان قرار گیرند. در چنین وضعیتی است كه چرخه عناصر غذایی شكل می گیرد. تفاوت اساسی نظامهای طبیعی و زراعی در ان است كه در نظامهای زراعی مقدار نسبتاً زیادی از عناصر غذایی از طریق برداشت محصول از سیستم خارج می‌شود. بنابراین در صورت استفاده مداوم از نظامهای مذكور لازم است. كه عناصر غذایی مصرف شده در آنها به طریقی جایگزین شوند. در سیستمهای فعلی چرخة عناصر غذایی به طور كامل بسته نمی‌شوند، زیرا این عناصر دائماً به چرخه یاد شده اضافه شده و یا از آن خارج می‌شوند. به حداقل رساندن تلفات عناصر غذایی در چرخه مذكور و تامین نهاده های ضروری برای گیاه رمز موفقیت حاصل خیزی خاك در نظامهای كشاورزی پایدار است.

 

فرسایش و آب شویی

 

مادامی كه عوامل فرساینده خاك از قبیل رواناب و باد كنترل نشوند، انسان شاهد هدر روی عناصر غذایی از این طریق خواهد بود.

 

حجم هدر روی عناصر غذایی از طریق آب شویی تحت كنترل اقلیم، خصوصیات فیزیكی و شیمیایی خاك، نوع محصول، و نوع عنصر غذایی و غلظت آن در خاك است. اثرات متقابل این عوامل موجب می‌شود كه تلفات عناصر غذایی از راه آب شویی دارای دامنه‌ای وسیع باشد. از آن جا كه عناصر غذایی به وسیله آب از محدوده ریشه و نهایتا از چرخه خارج می‌شوند لذا نوع نزولات جوی و نحوه توزیع آنها بر میزان هدر روی عناصر غذایی از طریق آب شویی تاثیر می گذارد.

 

یك روش كاستن از تلفات ناشی از آب شویی استفاده از كودهایی است كه عناصر غذایی آنها به مرور در طی فصل رشد آزاد می‌شود. بارزترین نمونه این كودها، كودهای دامی و كود سبز است كه به موازات تجزیه در خاك عناصر آنها آزاد شده و در اختیار محصول قرار می گیرد. البته اگر مقدار ازت  تولیدی توسط این كودها بیش از حد نیاز محصول بعدی باشد، مشكل آب‌شویی نیترات وخروج آن از محدوده ریشه وجود خواهد داشت.

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید


مراحل خرید:


1- پیش از خرید محصول توضیحات آن را به دقت مطالعه کنید زیرا محتوای فایل شامل تمام آن چیزی است که در توضیحات نوشته شده (نه کمتر و نه بیشتر)

2- پس از انتخاب فایل مورد نظر خود روی دکمه "دانلود" کلیک کنید
3- در مرحله بعد و در قسمت "تکمیل فرم خرید" مشخصات خواسته شده را به دقت وارد کنید و سپس روی دکمه "پرداخت و دانلود فایل" کلیک کنید.

(ایمیل را بدون www وارد کنید. نمونه صحیح ایمیل:  gsmyha@gmail.com)
3- در این مرحله به صفحه پرداخت وارد شده و با تمام کارت های عضو شتاب می توانید هزینه را واریز نمایید
4- پس از پرداخت موفق مجددا به سایت برگردانده می شوید و لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود و علاوه بر آن یک نسخه از فایل به ایمیل شما هم ارسال می گردد تا با خیال راحت فایل خود را دانلود کنید.

(در صورتی که ایمیل فایل ناب به صندوق ورودی شما نرسیده ، باید پوشه اسپم را در ایمیل خود باز کنید و آنرا به صندوق ورودی انتقال دهید تا لینک دانلود فعال شود)


چند نکته مهم:

* پس از خرید فایل تا سه روز فرصت دارید تا فایل را بررسی کنید و در صورتی که فایل مطابق با توضیحات ارائه شده نبود از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.


* برای خرید محصولاتی که کمتر از 5000 تومان قیمت دارند نمی توانید از کارت بانک ملی استفاده کنید چون بانک ملی این اجازه را به دارندگان کارت بانک ملی نداده و به همین دلیل پیشنهاد می شود که برای خریدهای کمتر از 5000 تومان از کارت سایر بانکها استفاده نمایید.


* اگر صفحه لینک دانلود ظاهر نشود علت آن گزارش تخلف فایل و غیر فعال شدن فایل از طرف سایت می باشد. در این شرایط از طریق بخش "تماس با ما" جزییات خرید را برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی ، هزینه پرداختی شما را به حسابتان واریز کنیم.

1  در هنگام خرید فایل به هیچ وجه از وی پی ان استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد خرید شما موفق نخواهد بود.


* در هنگام خرید از مرورگرهای فایرفاکس و کروم استفاده کنید و به هیچ وجه از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید چون با توجه به آپدیت نشدن این مرورگر در چند سال اخیر ، در فرایند خرید و دانلود فایل اختلال بوجود خواهد آمد.

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 32 بیتی)

2 دانلود مرورگر گوگل کروم (نسخه 64 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 32 بیتی)

3 دانلود مرورگر فایرفاکس (نسخه 64 بیتی)


* برای حفظ کیفیت و همچنین دانلود آسانتر ، تمامی فایل ها فشرده شده و با فرمت rar یا zip آپلود شده اند. برای باز کردن فایل باید حتما نرم افزار win rar بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 32 بیتی)

4 دانلود نرم افزار win rar (نسخه 64 بیتی)


* در صورتی که از گوگل بصورت مستقیم به بخش دانلود وارد شده اید ، می توانید روی نام فایل کلیک کنید تا توضیحات فایل برای شما نمایش داده شود.

* برای سهولت دانلود فایل ها توسط شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که از نرم افزار اینترنت دانلود منیجر استفاده کنید.

5 دانلود نرم افزار اینترنت دانلود منیجر

با آرزوی خریدی مطمئن برای شما

پاورپوینت های مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
محل تبلیغات شما
آرشیو
آمار سایت
  • کل پاورپوینت ها: 1988
  • کل نظرات : 1